باربر – مستخدم محققان پرتقال روزانه مطالعه

باربر – مستخدم: محققان پرتقال روزانه مطالعه پرتقال آلزایمر مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی روس‌ها ، مایاک&quot، عملکرد نامطلوب ماهواره &quot

دانشمندان روسی بر خلاف ادعای پیشین خود اعلام کرده‌اند احتمالا بازتاباننده خورشیدی ماهواره “مایاک” این کشور در مدار زمین باز نشده است.

روس‌ها ، مایاک&quot، عملکرد نامطلوب ماهواره &quot

عملکرد نامطلوب ماهواره "مایاک" روس ها

عبارات مهم : آسمان

دانشمندان روسی بر خلاف ادعای پیشین خود اعلام کرده اند احتمالا بازتاباننده خورشیدی ماهواره “مایاک” این کشور در مدار زمین باز نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، ماهواره مایاک در تاریخ 14 ژوئیه(23 تیر) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان راهی فضا شد و از آن وقت تاکنون، منجمان و دانشمندان در حال رهگیری مسیر این سامانه فضایی بوده اند؛ ولی سازندگان این ماهواره به تازگی اعلام کرده اند که آن ها احتمالا شی دیگری را مشاهده کرده اند و اینکه مایاک آنطور که انتظار می رفت، در مدار زمین عمل نکرده است.

روس‌ها ، مایاک&quot، عملکرد نامطلوب ماهواره &quot

“الکساندر شاینکو” (Alexander Shayenko)، مهندس پروژه مایاک، اعلام کرد: ترکیبی از چند اشتباه از جمله محاسبات غلط احتمالا منجر به ناکامی این ماهواره شده است هست. انتظار می رفت مایاک با جای گیری مناسب در مدار زمین، یکی از براق ترین اشیای آسمان شب لقب گیرد و جهت تماشاچیان زمینی قابل رویت باشد.

وی در ادامه گفت: حالا که مایاک در مدار هست، به احتمال زیاد جهت آماتورها و حرفه ای ها قابل رویت نخواهد بود. این سامانه طبق برنامه به مدار زمین رسید ولی مشخص نیست که آیا با موفقیت بازتاباننده خورشیدی خود را باز کرده یا خیر.

دانشمندان روسی بر خلاف ادعای پیشین خود اعلام کرده‌اند احتمالا بازتاباننده خورشیدی ماهواره “مایاک” این کشور در مدار زمین باز نشده است.

منجمان معمولا شفافیت اجرام کیهانی را با استفاده از مقیاسی موسوم به “قدر ظاهری” (magnitude apparent) اندازه می گیرند و هرچه این مقیاس کمتر باشد، شفافیت جرم کیهانی زیاد است.

خورشید به عنوان براق ترین جرم آسمان، دارای قدر ظاهری -27است در حالی که قدر ظاهری ماه کامل بین -13 و -12 قرار دارد. ایستگاه فضایی بین المللی هم با داشتن قدر ظاهری -6 معمولا براق ترین شیء مصنوعی به شمار می آید این در حالی است که قدر ظاهری سیاره زهره حدود -5 است.

روس ها قبلا مدعی شده است بودند با پرتاب شدن ماهواره مایاک، این سامانه با قدر ظاهری -10 خواهد درخشید و بعد از ماه درخشان ترین شی مصنوعی در آسمان شب خواهد بود. در واقع نام “مایاک” معادل کلمه روسی”خانه شفاف” (lighthouse) است.

روس‌ها ، مایاک&quot، عملکرد نامطلوب ماهواره &quot

فناوری مزبور به وسیله دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک مسکو طراحی و ساخته شده است و در داخل یک ماهواره کیوبست 3Uاستاندارد قابل جاسازی هست. ابعاد این سامانه 340.5* 100* 100 میلی متر گزارش شده است و حدود 3.6 کیلوگرم هم وزن دارد.

این بسته کوچک مجهز به یک منبع انرژی، سیستم کنترل و مهم تر از همه بازتاباننده خورشیدی جهت منعکس کردن نور خورشید است که گفته می شد شفافیت مایاک ناشی از وجود این بازتاباننده ها خواهد بود. این بازتاباننده به شکل یک هرم مرتفع سه متری است و قرار بود دو نشانه علمی مهم مایاک را برآورده کند. این هرم که از یک غشای فلزی نازک انعکاسی ساخته شده، جهت شکار پرتوهای خورشید و بازتاب نور آن ها به زمین طراحی شده است بود. روس ها مدعی شده است بودند این امر، ماهواره مایاک را به دومین شی درخشان آسمان شب بعد از ماه تبدیل می کند.

دانشمندان روسی بر خلاف ادعای پیشین خود اعلام کرده‌اند احتمالا بازتاباننده خورشیدی ماهواره “مایاک” این کشور در مدار زمین باز نشده است.

یکی از اهداف طراحی این ماهواره ثابت کردن این توصیه بود که فضا جهت تیم های علمی کوچک هم قابل دستیابی هست. طراحان مایاک همچنین مدعی بودند این ابزار با استفاده از ساختار چتر مانندش مدارهای زباله های فضایی را پایین می آورد تا آن ها در جو زمین آتش بگیرند.

هدف دوم این ماهواره زیاد کردن کشش بر روی ماهواره اعلام شده است بود و تیم علمی یک سیستم ترمز فضایی تازه را آزمایش کرد که قرار بود به مایاک یاری کند بعد از انجام ماموریت خود سریعا از مدار زمین خارج شود و هنگام ورود دوباره به جو، آتش گیرد.

روس‌ها ، مایاک&quot، عملکرد نامطلوب ماهواره &quot

دانشمندان اعتقاد بودند در صورت عملکرد مناسب این فناوری، می توان آن را به عنوان روشی جهت خارج کردن ماهواره های دیگر از مدار زمین هم به کار برد تا مدار پایینی از وجود آن ها تخلیه شود. هم اکنون مدار زمین مملو از زباله های فضایی است که روز به روز خطرآفرین تر می شوند.

سامانه مایاک روز 14 ژوئیه(23 تیر) ساعت 9:36 دقیقه به وقت محلی از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان و بر پشت موشکSoyuz 2.1a راهی فضا و ساعاتی بعد وارد مدار زمین شد.

واژه های کلیدی: آسمان | خورشید | خورشید | ماهواره | ایستگاه فضایی بین المللی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs