باربر – مستخدم محققان پرتقال روزانه مطالعه

باربر – مستخدم: محققان پرتقال روزانه مطالعه پرتقال آلزایمر مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «خروج آمریکا از برجام منجر به انزوای این کشور در جامعه بین‌الملل خواهد شد»، گفت: آمریکا هیچگاه ایده عوض کردن نظام در کشور

تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است / ظریف

ظریف: تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که «خروج آمریکا از برجام منجر به انزوای این کشور در جامعه بین الملل خواهد شد»، گفت: آمریکا هیچگاه ایده عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران را کنار نگذاشته، ولی این یک توهم است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به نیویورک سفر کرده هست، یک گفت وگوی تفصیلی با شبکه سی بی اس نیوز انجام و به سوالات راجع به برنامه جامع اقدام یکسان (برجام)، پرسشها منطقه، عنوان تبادل زندانیان میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا و مباحث دیگر پاسخ داده است.

تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است / ظریف

متن کامل این گفت و گو به این شرح است:

آقای وزیر اگر مدیر جمهور ترامپ ماه آینده از توافق خارج شود، کشور عزیزمان ایران چه پاسخی خواهد داد؟

همانطور که می دانید مدیر جمهور ترامپ در طول 15 ماهی که روی کار آمده است به معنای واقعی به توافق هسته ای پایبند نبوده هست. وی و دولت او از هیچ اقدامی جهت اطمینان از اینکه کشور عزیزمان ایران از منافع اقتصادی توافق بهره مند نمی شود، فروگذار نکرده اند. بنابراین اگر مدیر جمهور ترامپ به طور رسمی تصمیم خروج از توافق بگیرد، کشور عزیزمان ایران تصمیماتی خواهد گرفت که در داخل و خارج از برجام امکان آن فراهم شده است هست؛ آیا که آمریکا عادت دارد بگوید تمام گزینه ها روی میز است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «خروج آمریکا از برجام منجر به انزوای این کشور در جامعه بین‌الملل خواهد شد»، گفت: آمریکا هیچگاه ایده عوض کردن نظام در کشور

بنابراین تمام گزینه ها روی میز قرار دارد، شما گفته اید که اگر آمریکا از توافق خارج شود، نتیجه خوشایند نخواهد بود، منظور شما چیست؟

قبل از هر چیز باید بگویم که این اقدام به انزوای آمریکا در جامعه بین الملل خواهد انجامید. علت اینکه مدیر جمهور ترامپ در طول این 15 ماه علی رغم این واقعیت که از توافق خوشش نمی آید از آن خارج نشده، این است که همگان در دولت به او گفته اند که این یک توافق دو جانبه میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا نیست و خروج او از توافق از منظر جامعه بین الملل به این معناست که آمریکا در جامعه بین الملل یک شریک قابل اعتماد نیست.

بنابراین از منظر حضور آمریکا در جامعه بین الملل، تصویر العمل دنیا جهت این کشور خوب نیست و همانطور که گفته ام، کشور عزیزمان ایران گزینه های زیادی دارد و این گزینه ها خوشایند نیستند.

تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است / ظریف

اگر آمریکا از توافق خارج شود، آیا کشور عزیزمان ایران به پایبندی به توافق ادامه خواهد داد؟ لیکن شما گفته اید که امضا کنندگان دیگری در این توافق یعنی روسیه، چین و قدرت های اروپایی وجود دارند.

من گفتم که کشور عزیزمان ایران گزینه های زیادی دارد، ولی اگر منافع حاصل از این توافق جهت کشور عزیزمان ایران از بین برود دیگر دلیلی وجود ندارد که در این توافق بماند. جهت ما قابل قبول نیست که یک توافق یک جانبه داشته باشیم.

اگر آمریکا و متحدانش به توافقی دست یابند که به نگرانی های مدیر جمهور ترامپ راجع به توافق هسته ای پیگیری کند، آیا شما آن را خواهید پذیرفت؟

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «خروج آمریکا از برجام منجر به انزوای این کشور در جامعه بین‌الملل خواهد شد»، گفت: آمریکا هیچگاه ایده عوض کردن نظام در کشور

خیر، لیکن آنچه مهم هست، این است که اروپایی ها، آمریکا را در توافق نگه دارند، آیا که کشور عزیزمان ایران به توافق پایبند هست. این آمریکاست که به توافق عمل نکرده هست. توجه داشته باشید که مدیر جمهور ترامپ، آشکارا گفته است که تلاش می کند شرکای اقتصادی ما را از تعامل با کشور عزیزمان ایران بازدارد و این نقض آشکار توافق هست. بنابراین من فکر می کنم که اگر طرف های اروپایی برجام بخواهند کاری انجام دهند، باید این توافق را ماندگار کند و جهت رسیدن به این نشانه نباید به خواسته های مضاعف آمریکا پیگیری کنند، بلکه باید آمریکا را ملزم به پایبندی به تعهداتش در توافق هسته ای کنند.

رئیس جمهور ترامپ، می گوید که می خواهد این توافق را اصلاح کند. همانطور که می دانید هفته آینده مدیر جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان قرار است به واشنگتن بیایند تا ترامپ را متقاعد کنند که می توانند که به مباحث مورد نگرانی وی پیگیری کنند. آن ها می گویند که می توانند مساله را حل کنند. آیا شما فکر می کنید که شانسی جهت حفظ این توافق بین المللی وجود دارد؟

حفظ این توافق بین المللی منوط به پایبندی آمریکا هست، در غیر این صورت این کشور به جامعه بین الملل نشان خواهد داد که شما نمی توانید با آمریکا به توافقی دست یابید که آن را بپذیرد و سپس به آن پایبند باشد.

تلاش آمریکا جهت عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران یک توهم است / ظریف

بنابراین شما فکر می کنید که مدیر جمهور آمریکا از نظر شما غیر قابل آینده نگری و غیر قابل اعتماد هست. منظور شما این است که اگر آمریکا توافق را کنار بگذارد، هیچ قدرتی، کره شمالی یا هر کشور دیگری با واشنگتن توافق نخواهد کرد؟

کشورها خودشان تصمیم می گیرند، ولی بدیهی است که اگر آمریکا این خبر را به جامعه بین الملل بفرستد که قدرت و ادامه هر توافقی منوط به دوره ریاست جمهوری در این کشور هست، این یک سابقه بسیار بد خواهد بود. این بدان معناست که دست کم مردم، پیش از شروع هر مذاکره ای با آمریکا آن را بارها مورد بررسی قرار خواهند داد. مذاکره به معنی داد و ستد است و مردم در صورتی که دستاورد آن ها موقت باشد، حاضر به امتیاز دادن نیستند.

به نظر می آید که شما قصد دارید ببینید مدیر جمهور ترامپ در تاریخ 12 مه چه تصمیمی می گیرد، اگر او تحریم ها را علیه کشور عزیزمان ایران بازگرداند، سپس شما تصمیم خواهید گرفت که پیامدهای آن چه چیزی باشد.

خیر، ما گزینه هایی را جهت خودمان در نظر گرفته ایم . این گزینه ها آماده هستند که مشمول بر گزینه هایی است که از سر گرفتن فعالیت های هسته ای مان حتی با سرعتی به مراتب بالاتر را در برمی گیرد. این گزینه ها، آماده اجرا هستند و هر وقت که آن را مناسب ببینیم تصمیم مورد نیاز را اتخاذ خواهیم کرد.

شما آماده اید تا برنامه هسته ای تان را در صورت بازگرداندن تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران از سر بگیرید، حتی اگر دنیا به شما بگوید که این کار را نکنید؟

بدیهی است که دنیا نمی تواند از ما بخواهد بطور یک جانبه و به تنهایی توافقی را اجرا کنیم که تاکنون زیر پا گذاشته شده است است.

رئیس جمهور ترامپ پیشنهاد دیدار با حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران را در شرکت ملل داده بود، ولی کشور عزیزمان ایران به آن پاسخ منفی داد.

ترامپ، یک صحبت بسیار منفی و آزاردهنده در مجمع عمومی شرکت ملل ارائه داد و درست زمانی که او در حال ایراد این صحبت بود، آن ها به سمت ما آمدند. من بر این باورم که نخستین لازمه هر دیدار دو جانبه ای، احترام دو طرفه است و اگر مدیر جمهور آمریکا حاضر به انجام چنین کاری نیست، بنابراین چنین دیداری نتیجه های مثبت و سازنده ای نخواهد داشت.

آیا شما جهت دیدار میان رهبران دو کشور آماده هستید؟ آن ها می خواهند که این اختلافات راجع به توافق هسته ای را برطرف کنند.

ما در حال حاضر نیز شرایطی را جهت دیدار مقامات دو کشور در چارچوب توافق هسته ای داریم و آن ها دیدار نیز می کنند. ما باید ببینیم که آن ها نتیجه های مثبت مورد نیاز را حاصل می کنند یا نه.

رئیس جمهور روحانی راجع به مدیر جمهور ترامپ چه تصوری دارد؟ آیا او فکر می کند که می تواند به ترامپ اعتماد کند؟

شما باید از خود او بپرسید. من فکر می کنم که جامعه بین الملل شاهد واکنش‌ها آمریکا بوده و من نمی خواهم این عنوان را شخصی کنم که آمریکا در دولت کنونی اش به گونه ای است که به تعهداتش عمل نمی کند. بنابراین این اوضاع باعث شده است تا آمریکا قابل اعتماد نباشد.

شما راجع به دولت ترامپ صحبت می کنید. مایک پامپئو مدیر شرکت سیا نیز منتقد سرسخت این توافق بوده هست. وی بسیار به مدیر جمهور نزدیک هست. او اکنون گزینه احتمالی جهت وزارت امور خارجه به شمار می آید. آیا شما گزینش وی را نشانه ای مبنی بر آخر توافق هسته ای می بینید؟

تمامی نشانه هایی که آمریکا ارائه می دهد؛ انتصاب ها و بیانیه ها به ما و جامعه بین الملل ثابت می کند که این کشور راجع به تعهدات بین المللی اش جدی نیست.

اگر مایک پامپئو به عنوان وزیر امور خارجه گزینش و دیپلمات ارشد آمریکا شود، آیا شما قادر به همکاری با او هستید؟

همانطور که گفتم، لازمه هر تعامل بین المللی احترام دو طرفه هست. ما باید صبر کنیم و ببینیم چه می شود.

آیا شما فکر می کنید، وی دیپلماتی خواهد بود که می توانید با او مذاکره کنید؟ شما با وزیر امور خارجه قبلی روابطی داشتید و توانستید با یکدیگر به این توافق برسید. آیا فکر می کنید که چنین احتمالی با دولت ترامپ وجود دارد؟

همانطور که گفته ام، نشانه هایی که تاکنون شاهد آن بودیم، زیاد ترغیب کننده نیستند. ما باید صبر کنیم و سپس راجع به وزیر امور خارجه تازه قضاوت داشته باشیم.

پامپئو بیش از این راجع به حمله به کشور عزیزمان ایران صحبت کرده هست، جان بولتون مشاور امنیت ملی تازه مدیر جمهور نیز گفته است که نشانه عوض کردن نظام در کشور شماست. آیا فکر می کنید که آن ها به عنوان مشاوران امنیت ملی با ارائه این گزینه های دیپلماتیک به مدیر جمهور، با وی صادق هستند؟ آیا این انتصاب ها تقابل نظامی را محتمل تر کرده یا شما هنوز مذاکره را ممکن می بینید؟

آیا این یک گزینه دیپلماتیک است؟ من فکر می کنم که آمریکا هیچگاه ایده عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران را کنار نگذاشته هست. آن ها اکنون در بیان این موضع صریح تر هستند، ولی مساله این است که آن ها از دیکتاتورهایی در منطقه مان که به آن ها وابسته بودند، بهره برده اند. مدیر جمهور ترامپ گفته است که ما بدون حمایت آمریکا دو هفته زیاد نمی توانیم به حیات خود ادامه دهیم. این نظامی است که آن ها به آن عادت داشتند و به همین علت است که خیلی راحت در مورد عوض کردن نظام صحبت می کنند. آن ها نتوانسته اند در طول چهل سال گذشته حتی در دوره ای که انقلاب کشور عزیزمان ایران بسیار جوان بود، روی تصمیم مردم کشور عزیزمان ایران تاثیر بگذارد. منظور من جنگی است که جهت هشت سال جامعه جهانی به کشور عزیزمان ایران تحمیل و از صدام حمایت کرد.

مردم نباید تاریخ را فراموش کنند. صدام که به بزرگ ترین هیولا در دنیا تبدیل شد، از منظر غرب زمانی که از تسلیحات شیمیایی علیه کشور عزیزمان ایران استفاده کرد، به مدت هشت سال یک شریک جهت غرب به شمار می آمد. بنابراین آن ها به شدت تلاش کرده اند تا این دولت را سرنگون کنند. منظور من این است که آن ها هرگونه تحریمی را علیه کشور عزیزمان ایران به مدت چهل سال اعمال کردند. بنابراین این یک توهم هست. اکنون بسیار تاسف برانگیز خواهد بود که کسی در کاخ سفید چنین توهمی را ممکن بداند. از نظر من چنین چیزی جهت آمریکا خطرناک و اتلاف وقت و منابع خواهد بود، ولی از آن جایی که ما به مردم خود وابسته ایم و ایرانی ها منبع مهم ثبات و قدرت ما هستند، ما نباید راجع به این مساله دلواپس باشیم. همانطور که گفتم آن ها کشور عزیزمان ایران را با متحدان خود اشتباه گرفته اند. با متحدان قبلی ارزش در کشور عزیزمان ایران و شرکایشان در منطقه.

آنها به اعتراضات اخیر در کشور عزیزمان ایران به علت بعضی پرسشها اقتصادی و مالی نگاه می کنند و شما همچنین گفته اید که کشور عزیزمان ایران در موضع دیکته کردن قرار ندارید و آنها باید آنچه ما راجع به حفظ توافق هسته ای به شکل کنونی آن می گوییم را بپذیرند. آیا با چیزی موافقت نمی کنید؟

قبل از هر چیز باید بگویم که شما در آمریکا نیز اعتراضاتی دارید. اغلب دموکراسی ها و اغلب کشورها با رویه های سیاسی شاهد اعتراضات هستند. هیچ کسی این اعتراضات را آخر یک دولت نمی بیند مگر اینکه شما بخواهید با توهمات سر کنید. همچنین ما دیکته نمی کنیم، ما تنها به توافقی که به آن دست یافتیم عمل می کنیم. این آمریکاست که می خواهد دیکته کند و اگر شما به سوابق آمریکا نگاه کنید، شاهد یک سابقه روشن در منطقه نخواهید بود بنابراین من فکر می کنم که بهتر است آمریکا جور دیگر به منطقه ما نگاه کند. غلط های خود را در گذشته ببیند و تلاش کند که آنها را تکرار نکند.

طبق توافق کنونی، کشور عزیزمان ایران متعهد شده است است که یک سال از مدت وقت موسوم به گریز هسته ای فاصله داشته باشد.

این ارزیابی آمریکاست و ما هیچگاه چنین قولی ندادیم آیا که هرگز نمی خواستیم بمب تولید کنیم. اکنون نیز آقای پامپئو در کنگره آشکارا گفته است که از نظر وی، کشور عزیزمان ایران هرگز قصد ساخت بمب نداشته و قصد تولید آن را نیز ندارد. این اذعان بسیار دیر اتفاق افتاد ولی این تاخیر بهتر از نبودن آن هست. از نظر ما گریز هسته ای مساله ای نبود که ما آن را بخواهیم زیر پا بگذاریم ولی اساسی جهت محاسبات آمریکا بود. هیچ چیزی در این توافق به خودی خود ایده گریز هسته ای را تایید نمی کند.

آنها تحریم هایی را علیه ما اعمال کردند آیا که ما به سمت تولید بمب حرکت نمی کردیم و اکنون نیز می خواهند تحریم ها را مجددا علیه کشور عزیزمان ایران وضع کنند آیا که ما به سمت تولید بمب حرکت نمی کنیم، این بسیار جالب است.

اما اگر این یک مساله حل شده است است آیا شما نمی خواهید باز هم اطمینان دهید که بعد از آخر توافق بمب تولید نخواهید کرد

چرا باید چنین کاری انجام دهیم. ما مذاکره کردیم، در حقیقت 12 سال مذاکرات انجام شد و آخر بعد از ساعت ها و ساعت ها مذاکره به یک توافق دست یافتیم. این توافق مشمول بر داد و ستدهایی جهت آمریکا بود، واضح است که آمریکا همان طور که رییس جمهور اوباما گفت مایل نبود شاهد ادامه فعالیت برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران باشد. او گفت که چنین اجازه ای نخواهد داد ولی مذاکرات یک روند داد و ستد هست. آمریکا می بایست شرایط خاصی را بپذیرد، ما نیز محدودیت های خاصی را پذیرفتیم.

اما شما نمی گویید که در آینده نمی خواهید بمب بسازید و چیزی را امضا نمی کنید که آن را بگوید

این بسیار آشکار هست. این در توافق هسته ای آمده است.

دست کم این مساله جهت رییس جمهور ترامپ آشکار نیست، بندهای غروب (در برجام) به خاص یکی از مباحث مورد نگرانی ترامپ است

سه خط نهایی در مقدمه توافق هسته ای مبنی بر این است که کشور عزیزمان ایران متعهد شده است هرگز سلاح هسته ای تولید نکند، منظور این است که مورد نیاز نیست شما حتی تمام 150 صفحه توافق را مطالعه کنید، فقط مورد نیاز است سه خط را در مقدمه بخوانید. هیچ نهایی بر این حقیقت وجود ندارد که کشور عزیزمان ایران هرگز به دنبال تولید سلاح هسته ای نخواهد رفت.

من می خواهم راجع به چند شهروند آمریکایی که در کشور عزیزمان ایران زندانی هستند پرسش بپرسم، در حال حاضر پنج آمریکایی در پایتخت کشور عزیزمان ایران مشمول بر یک دانشمند از دانشگاه پرینستون و یک پیرمرد 81 ساله زندانی هستند. شرایط آنها در حال حاضر چگونه است؟

همانطور که اشاره کردید زندانیان ایرانی زیادی نیز در آمریکا هستند، مشمول بر یک زن که به علت درخواست های غیرمتعارف آمریکا مجبور به وضع حمل در یک زندان استرالیایی شد. دستگاه قضایی ما یک نهاد مستقل هست، همان طور که شما راجع به دادگاه هایتان می گویید، ما نیز نمی توانیم روی تصمیمات دستگاه قضایی مان تاثیر بگذاریم ولی تلاش کرده ایم تا از نفوذ خود از منظر بشر دوستانه استفاده کنیم. قبل از هر چیز باید اطمینان دهم که اوضاع سلامت آنها مورد مواظبت واقع شده است است و باید ببینیم که آیا یک توافق بشر دوستانه حاصل می شود یا نه؟

آیا شما حاضر هستید با دولت ترامپ راجع به این زندانیان گفت وگو کنید؟ آنها می گویند که پیشنهادی را به کشور عزیزمان ایران داده اند، می گویند که می خواهند با شما راجع به مباحث کنسولی و این زندانیان مشورت کنند.

تاکید می کنم که آنچه جهت این دولت مهم هست، این است که نشان دهد می تواند به صورت احترام آمیز تعامل کند. این یک پیشنهاد نبود بلکه یک مطالبه بود ولی پیش از آنکه شما درخواستی را مطرح کنید باید یاد بگیرید که چگونه با دیگر ملت های مستقل واکنش‌ها کنید، به خاص ملت هایی که به آمریکا جهت ادامه حیات خود وابسته نیستند و می توانند بدون حمایت آمریکا نه تنها جهت دو هفته بلکه جهت چهل سال زندگی کنند. منظور من احترام است.

چگونه؟

شما هیچگاه با بی احترامی به یک کشور و مردمش نمی توانید وارد مذاکره شوید به خاص اینکه دولت این کشور (آمریکا) آشکارا ادعاهایی را مشمول بر توهم عوض کردن نظام مطرح می کند، در این صورت شما فضای مورد نیاز جهت یک گفت وگوی واقعی باقی نمی گذارید.

آیا شما فکر می کنید که تبادل زندانیان در آینده شبیه آنچه در دوران ریاست جمهوری اوباما اتفاق افتاد ممکن است؟

این احتمال به خاص از منظر بشر دوستانه وجود دارد ولی نیازمند عوض کردن رویکرد و عوض کردن لحن رییس جمهور است.

این چیزی است که خواهان آن هستید؟ رییس جمهور ترامپ در سخنانش پیش از حمله به سوریه گفت «خطاب من به کشور عزیزمان ایران و روسیه هست. من می پرسم که کدام ملتی موافق کشتار گسترده زنان، کودکان و مردان بیگناه هست، آیا کشور عزیزمان ایران از بشار اسد خواسته است تا دست از استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه بردارد؟

اجازه دهید اول به رییس جمهور بگویم که کدام ملتی خواهان تولید هواپیماهایی است که کودکان یمنی، شهرها و روستاهای یمنی را بمباران می کند، آمریکا نه تنها این تسلیحات را تولید می کند بلکه به گفته وزیر دفاع، به طور فعال در آنچه جرایم جنگی به شمار می آید دست داشته هست. کشور عزیزمان ایران خود قربانی تسلیحات شیمیایی است بنابراین زمانی که دیگران راجع به خطوط قرمز صحبت می کنند ما می دانیم که آنها خطوط قرمزی ندارند. اینها سیاسی بازی هست، ما خود قربانی تسلیحات شیمیایی در جریان جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق بودیم و آمریکا نه تنها سکوت اختیار کرد بلکه از آن حمایت نیز کرد.

آیا کشور عزیزمان ایران اکنون راجع به استفاده از این تسلیحات در سوریه ساکت است؟

ما سکوت اختیار نکردیم، ما ساکت نخواهیم بود ولی آمریکا نمی تواند بگوید که خط قرمزی دارد. ما فارغ از اینکه قربانیان و عاملان چه کسانی هستند با تسلیحات شیمیایی مخالفیم. ما فقط گفته ایم که باید یک تحقیقات عادلانه بین المللی انجام شود و مشخص شود که چه کسی از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده و چگونه آنها به کار گرفته شده است اند. اگر این اتفاق افتاده باشد سپس باید یک تصویر العمل بین المللی انجام شود.

ما حقوق بین الملل و شورای امنیت را داریم. ما ابزارهایی داریم که هنگامی که شورای امنیت به علت وتوی یکی از اعضا نمی تواند اقدامی انجام دهد، می توان به مجمع عمومی مراجعه کرد بنابراین امکان هایی در دسترس هست. انسان ها نباید قانون را به خاص زمانی که منافع سیاسی ارزش ایجاب می کند به طور اختیاری به کار گیرند. جالب است آمریکا از طرفی ادعا می کند که از حقوق بین الملل در برابر استفاده تسلیحات شیمیایی دفاع می کند ولی از طرف دیگر از نقض دیگر اصول حقوق بین الملل حمایت می کند بنابراین آنچه مهم است این است که یک استاندارد واحد داشته باشند و این چیزی است که ما می گوییم. ما استفاده از تسلیحات شیمیایی را محکوم می کنیم و در صورت اثبات استفاده آن خواهان پاسخ بین المللی و نه اقدام یکجانبه از سوی کشورهایی هستیم که قانون را ابزار دست خود قرار داده اند. ما سوریه را تشویق می کنیم که با تحقیقات عادلانه همکاری کند همان طور که پیش از این چنین کرده ایم.

آیا کشور عزیزمان ایران راجع به استفاده از تسلیحات شیمیایی با بشار اسد صحبت کرده و گفته است که این کار را نکند؟

کاملا واضح است که ما مخالف استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی همه هستیم. تاکید می کنم همگان. ما جهت مخالفت خود با استفاده از این سلاح ها هیچ شرایطی قرار ندادیم. اینکه ما شاهد ادامه خونریزی در منطقه مان هستیم بسیار تاسف برانگیز است آیا که رهبران جوان و جاه طلبی وجود دارند که تصور می کنند می توانند پیروزی نظامی در یمن داشته باشند. آنها فکر می کردند که می توانند طی دو هفته به پیروزی نظامی در یمن برسند. آنها فکر می کردند که می توانند بشار اسد را برکنار کنند.

آیا شما راجع به عربستان سعودی صحبت می کنید؟

چه کسی بر این باور بود که می تواند بشار اسد را طی سه هفته برکنار کند. ما اکنون در آستانه آخر هفت سال جنگ در سوریه و چهار و نیم سال جنگ در یمن هستیم. من بر این باورم که این توهمات باید متوقف شود. هیچ راه حل نظامی جهت بحران های منطقه ما وجود ندارد. افراد باید قبول کنند و بپذیرند که مردم سوریه و یمن باید با یکدیگر بنشینند و به یک راه حل سیاسی دست یابند. کشور عزیزمان ایران همواره خواستار این بوده است.

ما در مذاکرات آستانه و در سوچی از این رویکرد در سوریه حمایت کرده ایم و به آن ادامه خواهیم داد. دیگران می خواهند که مداخله کنند و این روند را نابود کنند، من بر این باورم که اکنون وقت آن است که آنها هوشیار شوند و یک راه حل سیاسی را بپذیرند. آنها باید این حقیقت را که می توانند از آمریکا جهت عوض کردن واقعیات سیاسی استفاده کنند کنار بگذارند.

رییس جمهور ترامپ می گوید که می خواهد نیروهای آمریکایی در سوریه را به منزل باز گرداند، شما راجع به آن چه فکری می کنید؟

من فکر می کنم که نیروهای رییس جمهور آمریکا در سوریه غیرقانونی و متناقض با تمام اصول حقوق بین الملل هست. آنها موجب بی ثباتی شده است اند، سیاست آمریکا به خاص در سوریه در طول ماه های گذشته کوته بینانه بوده و منجر به شدت یافتن اختلافات قومی در سوریه شده است و به تصویر العمل هایی منطقه ای انجامیده که خطرناک هست. من بر این باورم که هر چه سریعتر آنها بیرون آورده شوند جهت منطقه و آمریکا بهتر خواهد بود.

این نگرانی وجود دارد که اگر نیروهای آمریکا از سوریه خارج شوند، کشور عزیزمان ایران مشاوران و نیروهای بیشتری را به سوریه خواهد برد

ایران جهت مقابله با تروریسم و افراط گرایی حضور مستشاری داشته هست. ما در سوریه و عراق این کار را انجام دادیم، ما در کردستان عراق نیز چنین کردیم. این سیاستی است که کشور عزیزمان ایران در منطقه دنبال کرده هست. سیاست ما کاملا اصولی هست. من فکر می کنم آمریکا به دنبال یافتن توجیهاتی جهت جلوگیری از آخر این کابوس است.

اسرائیل بسیار نسبت به حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه دلواپس هست، آنها گفته اند که به عقب راندن حضور کشور عزیزمان ایران در نزدیکی مرزهایشان ادامه می دهند، آیا شما فکر می کنید که این اوضاع منجر به یک جنگ منطقه ای خواهد شد؟

من فکر نمی کنم که ما در آستانه یک جنگ منطقه ای قرار داریم ولی متاسفانه بر این باورم که اسرائیل کماکان به نقض حقوق بین الملل ادامه می دهد و امیدوار است که با مصونیت به این کار خود به علت حمایت های آمریکا ادامه دهد و تلاش می کند تا راه هایی جهت پنهان کردن خود بیابد. من فکر نمی کنم که این رفتارها دیگر تاثیری داشته باشد.

آیا شما فکر نمی کنید که این کارها تنش ها را زیاد کردن دهد؟

آنها (صهیونیست ها) در واقع تاکنون نیز با نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی سوریه به تنش ها دامن زده اند.

روس ها نتوانستند آنها را (جنگنده های صهیونیستی) ساقط کنند، حتی تلاشی جهت این کار نکردند.

در واقع سوری ها توانستند یکی از هواپیماهای آنها را ساقط کنند. من نمی دانم که این اف 16 یا یک جت جنگنده، بنابراین آنها باید انتظار داشته باشند که اگر به نقض تمامیت ارضی دیگر کشورها ادامه دهند پیامدهایی وجود خواهد داشت. ساده ترین پاسخ این است که به این کارها خصمانه و تهاجمات آخر دهند.

آیا شما فکر می کنید که راهی جهت کم کردن تنش میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا وجود دارد؟

از نظر من آنچه آمریکا در منطقه دنبال کرده است مشمول بر گشایش سفارت واشنگتن در قدس یک بی حرمتی به دنیا اسلام و نقض حقوق بین الملل هست. من بر این باورم که اگر آمریکا یک رویکرد سیاسی عاقلانه تر و محتاطانه تر دنبال کند بهتر خواهد بود.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | سوریه | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | بین الملل | دولت ترامپ | رئیس جمهور | رییس جمهور | ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs