باربر – مستخدم محققان پرتقال روزانه مطالعه

باربر – مستخدم: محققان پرتقال روزانه مطالعه پرتقال آلزایمر مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار بین الملل به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند / شرمن

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در امور سیاسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای ایران؛ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت : به شکست کشاندن برجام پیامدهای

به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند / شرمن

شرمن: به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند

عبارات مهم : امنیت

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در امور سیاسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای ایران؛ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت : به شکست کشاندن برجام پیامدهای ناگواری جهت امنیت آمریکا در بر خواهد داشت و متحدان آن را منزوی و دشمنانش را جسور خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، وندی شرمن در این یادداشت افزود:

‘جان آر. بولتون ‘ مشاور تازه امنیت ملی مدیر جمهور ‘ترامپ’، تا به امروز در هیچ جنگی شرکت نکرده است که آن را نخواسته باشد.

به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند / شرمن

بولتون از مدافعان تهاجم نظامی به عراق بود. بولتون همواره یکی از پیشنهاد دهندگان حمله به کره شمالی هست. بولتون اعتقاد است که آمریکا می بایست سالها قبل کشور عزیزمان ایران را بمباران می کرد، نه آنکه با او بر سر میز مذاکره بنشیند تا به یک توافق بین المللی برسد و اجازه ندهد کشور عزیزمان ایران بمب اتم داشته باشد.

جان بولتون سرپرست نمایندگی آمریکا در شرکت ملل در سال 2005 /2006 آخرهای هفته گذشته از سوی ترامپ به عنوان مشاور تازه امنیت ملی این کشور اعلام شد.

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در امور سیاسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای ایران؛ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت : به شکست کشاندن برجام پیامدهای

ازسال 2016 که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران موسوم به ‘برجام’ اجرایی شده است هست، راه رسیدن کشور عزیزمان ایران به یک سلاح هسته ای را بسته و اجازه نداده است درخاورمیانه مسابقه تسلیحات هسته ای راه بیافتد. هر طور که محاسبه می کنیم و قضیه را اوج و پایین می کنیم؛ باز هم به این نتیجه می رسیم که کشور عزیزمان ایران به توافق عمل کرده و به تعهداتش پایبند مانده است که هرگز یک سلاح هسته ای بدست نیاورد . کشور عزیزمان ایران ضمنا خود را در معرض نظارتهای راستی آزمایی های سخت قرار داده است.

حالا ترامپ ظاهرا مصمم است که این توافق را به شکست بکشاند. گزینش بولتون به سمت مشاور تازه امنیت ملی ترامپ این احتمال را تبدیل به یقین می کند و خبر می دهد که عمر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران کوتاه هست. 12 مه / 22 اردیبهشت/ مهلت وقت بعدی است تا مدیر جمهور آمریکا تصمیم بگیرد آیا تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران را تمدید کند یا نه و وفاداری کشور عزیزمان ایران به توافق را تائید کند یا نه، تا مشخص شود توافق سر پا می ماند یا نه.

اگر همه اینها تائید نشود؛ رگبار پیامدهای آن بسیار عمیق خواهد بود.

به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند / شرمن

اولین پیامد این است که کشور عزیزمان ایران با شتابی هرچه تمامتر و بدون ترمز؛ به سمت غنی سازی اورانیوم خواهد تاخت.

پیامد دوم این است که اعلام خواهد شد هرگز نباید به غرب اعتماد کرد. امنیت متحدان آمریکا هم ترساندن می شود.

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در امور سیاسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای ایران؛ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت : به شکست کشاندن برجام پیامدهای

این تهدیدها آنقدر اوج می گیرد که آمریکا هم در برابر ناچارا فراخوانی جهت اقدام نظامی می دهد و برخورد نظامی را تنها راه حل قابل اتکا در برابر بدرفتاری های کشور عزیزمان ایران می شناسد. دلیلش واضح است که چرا. چون فعلا به این زودی ها؛ هیچ مقام ایرانی ای حاضر نیست با آمریکایی ها وارد مذاکرات تازه شود.

از طرفی هم اگر یک برخورد نظامی صورت بگیرد, آن وقت متوقف کردنش کار فوق العاده مشکلی خواهد بود به خصوص آنکه امروز فردی مانند ‘جان بولتون’ در راس امر امنیت ملی آمریکا ایستاده است.

به شکست کشاندن برجام متحدان آمریکا را منزوی می کند / شرمن

پیامد سوم هم این است که اگر ‘برجام’ به شکست کشیده شود؛ باید میخ دیگری بر تابوت روابط دوسوی اقیانوس آرام ‘ ترانس آتلانتیک’ کوبیده شود.

ترامپ فعلا کار سر و سامان دادن به برجام را به دست انگلیس، فرانسه و آلمان، شرکای آمریکا در مذاکرات هسته ای واگذار کرده و از آنها خواسته است زبان جدیدی را در برجام بکار بگیرند و برنامه موشک های بالستیک کشور عزیزمان ایران و بازرسی از تاسیسات نظامی کشور عزیزمان ایران را هم در آن بگنجانند. ترامپ ضمنا خواستار آن شده است است که جدول زمانی توافق هسته ای عوض کردن کند و محدودیتهای اعمال شده است بر کشور عزیزمان ایران مهلت زمانی نداشته باشد. در مجموع؛ ترامپ از اروپا خواسته است که به او یاری کند شروط توافق عوض کردن کند.

بزرگ ترین اشکال اروپا در موضوع؛ مسئله شرط ‘ تعیین مهلت زمانی در مورد محدودیت هاست’ که اصطلاحا به آن بند ‘ غروب آفتاب’ اطلاق می شود.

اروپا به درستی می داند که کشور عزیزمان ایران به تعهدش متعهد مانده است که هرگز سلاح هسته ای نداشته باشد ؛ به شروط توافق وفادار بماند و پذیرفته است که مکانیسم هایی در توافق وجود دارد که تصریح می کند چنانچه مورد نیاز باشد؛ هم در توافق تجدیدنظر شود و هم تحریم ها بازگردد.

دیپلمات های اروپایی در واقع اصل قضیه را درک کرده اند و می دانند که اصل ماجرا چیست. آنها احساس کرده اند که ترامپ اصلا توافق هسته ای را نمی خواهد و با او مسئله سیاسی دارد و از اروپایی ها می خواهد که این مسئله سیاسی را حل کنند.

اینکه ترامپ توافق را هیچ می انگارد و آن را وتو می کند؛ مطلقا به نفع روابط حسنه آمریکا با سایر کشورهای دنیا نیست. شرکای مهم آمریکا نظیر کره جنوبی؛ ژاپن و هند ؛ به خاطر مذاکرات هسته ای ایران؛ سطح اتکایشان به نفت کشور عزیزمان ایران را زیادکردند. حالا اگر توافق به هم بریزد، به حسن رابطه آمریکا با این کشورها لطمه می زند. وانگهی, اگر در نبود دیپلماسی بنا شود که کشور عزیزمان ایران تحریم اقتصادی شود, این کشورها از تحریم ها تبعیت نخواهند کرد.

البته امکان دارد به علت وحشت از عدم دسترسی به بانکهای آمریکایی, کشورها ناگزیر به تبعیت از تحریم کشور عزیزمان ایران شوند ولی عنوان این است که اگر توافق به هم بریزد؛ بذر بی اعتمادی و نارضایتی از آمریکا در میان کشورهای دنیا افشانده خواهد شد. آن وقت کشورها هم به سمت چین جذب خواهند شد و یک شریک مالی قابل اعتمادتری را پیدا خواهند کرد.

شکست توافق هسته ای ؛ بر مذاکرات پیش روی هسته ای با کره شمالی هم اثر سوء برجای خواهد گذاشت.

احتمالا ترامپ پیش خود فکر کرده است که منتفی دانستن توافق ایران؛ درس عبرتی به رهبر کره شمالی ‘کیم جونگ اون’ خواهد داد تا او هم متوجه باشد که آمریکا هرگز پای هیچ ‘توافق بد’ی را امضا نخواهد کرد.

اما اینطور نیست. کشتن توافق ایران, باعث خواهد شد تا آقای کیم کاملا اعتمادش را نسبت به هر توافقی که مدیر جمهور آمریکا آن را پیشنهاد می دهد ؛ از دست بدهد.

دست آخر آنکه؛ اگر ‘کاخ سفید’ توافق کشور عزیزمان ایران را از هم پاره کند؛ به آمریکا دقیقا همان چیزی را می دهد که کمتر از هر چیز دیگری به آن نیاز دارد و آن؛ ‘منزوی شدن’ است.

توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران با همکاری کشورهای آمریکا؛ انگلیس ؛ فرانسه ؛ آلمان ؛ روسیه و چین و با هماهنگی اتحادیه اروپا به مذاکره گذاشته شد و شورای امنیت شرکت ملل هم آن را با رای 15 بر صفر به تصویب رساند.

با نفی و وتو کردن توافق ایران؛ ترامپ هرگزنمی تواند کشور عزیزمان ایران را منزوی کند؛ بلکه آمریکا را منزوی خواهدکردوشرکایش را و متحدانش را به سراغ چین و روسیه خواهد فرستاد تا به این دو کشور اتکا کنند و وابسته شوند و پکن و مسکو را شرکایی قابل آینده نگری جهت خود بیابند و حتی برایشان اصول و ارزشهای غرب ابدا موضوعیت نداشته باشد..”

شکست توافق؛ کمکی به تقویت امنیت آمریکا نخواهد کرد. این یک جهش به سمت ناشناخته هاست و آثار و عواقب مخربی به دنبال خواهد داشت.

اگر اعتماد و ایمان به آمریکا که با زحمت فراوان بدست آمده است از دست برود؛ دیگر به آسانی بدست نخواهد آمد.

بولتون و ترامپ نباید ابدا مرتکب این خطای عظیم شوند.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | بولتون | آمریکایی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs