باربر – مستخدم محققان پرتقال روزانه مطالعه

باربر – مستخدم: محققان پرتقال روزانه مطالعه پرتقال آلزایمر مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چطور می‌توان جلوی رشد قیمت‌ها در بازارها ایستاد؟

یکی از امن‌ترین دارایی‌های مالی، سپرده‌های بانکی است | شرایط اقتصاد را می‌توان شرایط خاص تلقی کرد 

چطور می‌توان جلوی رشد قیمت‌ها در بازارها ایستاد؟

چطور می توان جلوی رشد قیمت ها در بازارها ایستاد؟

عبارات مهم : ایران

یکی از امن ترین دارایی های مالی، سپرده های بانکی است | شرایط اقتصاد را می توان شرایط خاص تلقی کرد

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند در شرایط کنونی اقتصاد کشور نیازمند اخذ سیاست های تازه به وسیله دولت است و دولت چاره ای جز ایجاد اصلاحات اساسی در اقتصاد ندارد؛ سیاست گذار باید اشتباهات گذشته را اصلاح کرده و تعدیل تدریجی قیمت ها را به سرکوب قیمتی ترجیح دهد تا بازارها از شر جهش قیمتی آزاد شود.

مجید سلیمی بروجنی: چالش ها و مسایل اقتصاد کشور عزیزمان ایران عنوان جدیدی نیست و ریشه در ده ها سال وابستگی بودجه به نفت، فزونی هزینه ها و درآمدها، عدم شفافیت مالی، کیفیت حکمرانی، انحصارات، درونگرایی اقتصاد، بی انضباطی مالی، عدم استقلال بانک مرکزی و نظایر آن دارد.

چطور می‌توان جلوی رشد قیمت‌ها در بازارها ایستاد؟

شاید بی ربط نباشد که ادعا کنیم صورت مساله بسیاری از چالش های اساسی اقتصاد کشور عزیزمان ایران از ابتدای دهه 50 تاکنون ثابت بوده و تغییری نکرده هست. تنها در بعضی دوره ها مانند دولت های نهم و دهم، پرسشها و چالش های تازه به چالش های موجود اضافه شده است هست. ولی آنچه باعث شده است که امروز اقتصاد کشور در وضعیتی خاص قرار گیرد، همزمانی و پیچیدگی چالش ها و تقارن آن با شدت یافتن تحریم های بین المللی است.

اقتصاد کشور دچار شرایط پیچیده ای شده است است و بدهید جهت شرایط اقتصاد را می توان شرایط خاص تلقی کرد. در مواردی، بعضی چالش ها ریشه در حل مسایلی دارد که خود منوط به حل مساله اول هست. در بعضی موارد، بعضی چالش ها نیز ریشه مساله، معلول یک ریشه و علت دیگر است و آن علت نیز ریشه در چالش های دیگر دارد.

یکی از امن‌ترین دارایی‌های مالی، سپرده‌های بانکی است | شرایط اقتصاد را می‌توان شرایط خاص تلقی کرد 

حجم نقدینگی چقدر است؟

در شرایط فعلی اقتصاد کشور عزیزمان ایران حجم نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده است که 1300 هزار میلیارد آن سپرده های بانکی هست. در اقتصاد کشور عزیزمان ایران ابزار یا دارایی های مالی محدودی وجود دارد و یکی از امن ترین دارایی های مالی، سپرده های بانکی هست. همین عنوان باعث شده است است تقاضا جهت خرید سپرده های بانکی زیاد کردن یابد. بانک ها نیز با ارائه این محصول به این تقاضا پاسخ می دهند. بنابراین بخشی از زیاد کردن نقدینگی در نتیجه نبود دارایی مالی جانشین در اقتصاد کشور عزیزمان ایران است.

افزایش قیمت سود سپرده ها ناشی از پرسشها ترازنامه ای بانک ها، به زیاد کردن نقدینگی منجر می شود. در حالی که به بخش واقعی اقتصاد کمکی نمی کند. این مورد اخیر در نتیجه ضعف نظارتی بانک مرکزی ایجاد شده است است و اکنون به تهدیدی جهت ثابت مالی کل اقتصاد تبدیل شده است است.

چطور می‌توان جلوی رشد قیمت‌ها در بازارها ایستاد؟

بزرگ ترین ترساندن ادامه روند موجود، بی ثباتی نظام بانکی و تورم بسیار اوج هست. اگر اعتماد عمومی نسبت به بانک ها سلب شود، آنها نسبت به خارج کردن منابع خود اقدام می کنند و این کابوس هر بانکی در هر وضعیتی و در هر کشوری هست، چراکه بدون تردید منجر به ورشکستگی بانک ها می شود. همان شرایطی که جهت موسسات مالی غیرمجازی چون میزان و ثامن الحج اتفاق افتاد. اگر بانک مرکزی نیز بخواهد از ورشکستگی بانک ها جلوگیری کند، باید منابع زیادی را به اقتصاد تزریق کند که عملا منجر به تورم بسیر اوج می شود.

خروج بازارها از روند طبیعی

در این شرایط، ترامپ اواسط اردیبهشت امسال، امضای آمریکا را از پای معاهده برجام بعد گرفت. پیش از علنی شدن خروج ترامپ از برجام، بازارها پیشواز مفصلی جهت آن تدارک دیده بودند. رویکردی که به نظر در تمامی اقتصاد جاری است و در آستانه یک ریسک سیاسی بالا، بازارها از روند طبیعی خود خارج می شوند. اقتصاد کشور عزیزمان ایران نیز مستثنی از این قانون حرکت نکرد. هر چند در این بین دسته ای نیز بودند که ریسک سیاسی را تنها یک تلنگر جهت آزادسازی قیمت ها تلقی می کردند. به عقیده این گروه، در بازاری همچون ارز، قیمت دلار دارای انرژی تورمی ذخیره شده است اوج بود و ریسک سیاسی تنها وقت آزادسازی این انرژی را جلوتر انداخت.

یکی از امن‌ترین دارایی‌های مالی، سپرده‌های بانکی است | شرایط اقتصاد را می‌توان شرایط خاص تلقی کرد 

هیجان بازار طلا به حدی اوج بود که در طول 4 ماه گذشته دو بار دولت راسا وارد شد و طرح هایی را جهت مهار قیمت ارائه داد. سیاست های دولت توانست دلار را در سال گذشته پشت منطقه 5 هزار تومان نگه دارد، ولی در سال 1397 و به خصوص چند هفته اخیر دلار با صعودهای پی در پی خود را به مرز 7 هزار تومان رساند. قیمت سکه شاید راهنمای بهتری جهت حرکت قیمت ها باشد، چراکه پتک دستوری بر سر قیمت سکه وجود نداشت. طرح های پیش فروش بانک مرکزی نتوانست از اشتیاق خریداران سکه بکاهد و طی چند روز اخیر قیمت ها به محدوده دو و نیم میلیون تومان و بالاتر رسید.

دو نظر راجع به نوسان بازارها

چطور می‌توان جلوی رشد قیمت‌ها در بازارها ایستاد؟

در تمامی این شرایط، گروهی تنها علت نوسان بازار را ریسک ناشی از تصمیم ترامپ قلمداد می کردند. خطر بازگشت تحریم ها از جمله تحریم بانکی و پرسشها احتمالی در خصوص نقل و انتقال پول، یکی از عوامل پررنگ نگرانی فعالان اقتصادی هست. در واقع به اعتقاد این گروه، خطری که سمت عرضه بازار ارز را ترساندن می کرد، باعث القای ریسک سیاسی به قیمت ها شده است هست. این گروه اعتقاد بودند که پرسشها فنی در ادامه راه، سمت عرضه را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد. در نتیجه پیش دستی جهت خرید ارز و دلار را یک واکنش‌ها طبیعی اقتصدی ارزیابی می کردند.

تحلیلگران گروه دوم نگاه دیگری به تلاطم بازارها دارند. آنها اثر ریسک سیاسی را تنها به عنوان یک تلنگر قابل ارزیابی دانستند. این گروه معتقدند که ریسک تصمیم ترامپ، تنها وقت سبقت تقاضا از سمت عرضه را به تعجیل انداخته هست، چراکه مدت ها بود که تقاضا در حال زیاد کردن بود و علت آن نیز نه ریسک سیاسی، بلکه ارزان بودن پول خارجی بود.

زمانی که اقتصاد دچار تورم است و قیمت ها در داخل در حال افزایش، پول داخلی بی ارزش می شود، ولی هنگامی که پول خارجی با سرکوب ثابت می ماند و به وقت جذابی جهت سرمایه داران تبدیل می شود، صاحبان سرمایه به علت گران شدن دارایی های داخلی، به سمت دارایی های خارجی حرکت می کنند. جهت آنها به صرفه تر این است که در جایی سرمایه گذاری کنند که تورمی وجود ندارد. ادامه دادن سیاست سرکوب، زیاد کردن تقاضا را به همراه داشت و با بروز هر شوکی، شدت تقاضا به حالتی می رسد که دیگر سمت عرضه تقاضا مقابله با آن را نخواهد داشت و جهش های ارزی پی در پی قیمت خواهد بود.

بهترین سیاست

اگر سرکوب قیمت ها به این شدت رخ نمی داد و قیمت ها متناسب با متغیرهای کلیدی اقتصاد همچون تورم تعدیل می شد، بازار ارز تا اندازه ای در برابر این تنش ها و ریسک ها بیمه می شود. دوران بعد از برجامی تازه نیازمند اخذ سیاست های تازه به وسیله دولت هست. دولت چاره ای جز ایجاد اصلاحات اساسی در اقتصاد ندارد. سیاست گذار باید اشتباهات گذشته را اصلاح کرده و تعدیل تدریجی قیمت ها را به سرکوب قیمتی ترجیح دهد تا بازارهای ارز و بازارهای موازی از شر جهش آزاد شود. در این صورت، ریسک های سیاسی این گونه بر بازار اثر نخواهد داشت.

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | سیاسی | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs