باربر – مستخدم محققان پرتقال روزانه مطالعه

باربر – مستخدم: محققان پرتقال روزانه مطالعه پرتقال آلزایمر مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سکوی پرتاب بورس به قله

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست بعد از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش های ۶

سکوی پرتاب بورس به قله

سکوی پرتاب بورس به قله

عبارات مهم : بازار

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست بعد از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش های ۶ ماهه مناسب بعضی گروه ها موجب زیاد کردن اقبال خریداران سهام شد. به این ترتیب، نماگر بازار سهام تا اوج تاریخی خود حدود سه هزار واحد فاصله دارد. امری که جهت تحقق آن چهار محرک می توانند موثر واقع شوند. نخستین مساله، اعتمادسازی جهت ورود پول های تازه به بازار سهام هست؛ اعتمادی که یک وجه آن با نگاه به عملکرد مناسب شرکت ها کسب شده است و روی دوم آن با برطرف نگرانی ها از آینده برجام جلب خواهد شد. نوسانات بازار ارز محرک دیگری جهت فتح قله تاریخی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محسوب می شود.

سکوی پرتاب بورس به قله

با توجه به نزدیک شدن به فصل تقاضای ارز، اگر سرکوبی از سوی سیاست گذار در جهت غیرواقعی شدن قیمت دلار صورت نگیرد، می توان اصلاح عملکرد شرکت های سهامی را انتظار داشت. عامل سوم به آینده بازار جهانی برمی گردد؛ جایی که روند شاخص دلار جهانی و سیاست های چین می توانند اثرگذار باشند. اگر برآیند نیروها سطوح قیمتی فعلی را حفظ کنند، اصلاح سودآوری شرکت های بورسی ادامه می یابد. در نهایت باید به روند قیمت سود در اقتصاد توجه داشت. اگر در بازار پول نیز مشابه بازار بدهی مسیر کاهشی قیمت سود محقق شود، ورود موجی از پول های تازه به بورس دور از انتظار نیست.

بازار سهام نخستین روز کاری هفته جاری را با رشد قابل توجه ۶۶۲واحدی (معادل ۸/ ۰ درصدی) شاخص کل شروع کرد تا به این ترتیب نماگر بازار با ثبت بیشترین رشد در یک ماه اخیر به کانال ۸۶ هزار واحدی افزایش کند. بر این اساس شاخص کل به بالاترین سطح خود از ۲۵ دی ماه ۹۲ تا کنون دست یافت. جهش روز گذشته شاخص کل در جریان معاملات دیروز بازدهی بازار سهام را از ابتدای سال تا کنون به ۹/ ۱۱ درصد رساند.کارشناسان معتقدند ادامه مسیر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت رسیدن به قله ای که پیش تر در تاریخ ۱۵ دی ۹۲ در آن قرار داشت، بسته به چهار محرک هست. اوضاع بازارهای جهانی، زیاد کردن قیمت دلار، اعتماد سازی و همچنین قیمت سود بانکی محرک هایی هستند که می توانند جریان ورود پول به بازار سهام را تقویت کنند و رشد قیمت سهام را به دنبال داشته باشند.

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست بعد از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش های ۶

نگاهی به محرک های آتی بازار سرمایه

در این میان بااهمیت ترین بحث جهت بررسی روند آتی بازار شناسایی پول تازه و مسیر ورود این نقدینگی به بازار هست. به عبارت دقیق تر بازار سهام در شرایط کنونی نیازمند ورود پول تازه جهت ایجاد اطمینان خاطر و استمرار روند صعودی هست. این عنوان به اعتماد سرمایه گذاران بستگی دارد و به نظر می رسد بخشی از این اطمینان با گزارش های تازه ارسالی از سوی بنگاه های فعال در بازار جلب شده است هست. بخش دیگر از این اعتمادسازی در گرو بحث های سیاسی باقی مانده است که متاسفانه هنوز به طور کامل برطرف نشده هست. به عبارت دقیق تر پول های تازه خارج از بازار سهام جهت ورود به بورس نیازمند آرامش و اعتمادسازی زیاد هست. اتفاقات اخیر در فضای سیاست خارجی(حمایت کشورهای اروپایی از برجام)، خبر ها و تحلیل ها تا حد زیادی این آرامش را بازگردانده، ولی باید منتظر ماند تا نتیجه دقیق عنوان مشخص شود. در این میان عوامل زیادی بر روند معاملات سهام اثرگذار است که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود:

اعتماد سازی: بخشی از این عنوان می تواند به دنبال گزارش های مثبت شش ماهه شرکت ها تحقق یابد. بخش دیگر نیز می تواند با تلطیف فضای سیاسی (با برطرف نگرانی های برجامی) محقق شود.بازارهای جهانی: بازارهای جهانی و روند عوض کردن قیمت در این بازارها از محرک های آتی بازار سهام خواهد بود. در این میان همچنان تردید نسبت به استمرار رشد قیمت در این بازارها وجود دارد. این مساله به خصوص در جریان معاملات هفته گذشته این بازارها و با زیاد کردن شاخص دلار در بازارهای جهانی دستخوش عوض کردن شد. زیاد کردن شاخص دلار از ۳ جهت انجام شد که در صورت استمرار رشد بر قیمت کالاها فشار می آورد.

دو عامل سیاست های چین و شاخص دلار می تواند روند آتی این بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. قیمت بهره آمریکا و عوض کردن مدیر فدرال رزرو؛ کم کردن مالیات در آمریکا و همچنین کم شدن قیمت ارزهای دیگر شاخص دلار را تقویت دهند. زیاد کردن شاخص دلار نیز فشار روی قیمت های جهانی کالاها خواهد بود. چین به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده و تولید کننده کامودیتی مدت ها است بر سیاست خود مبنی بر کنترل آلودگی تاکید داشته هست. امری که قرار است با اعمال محدودیت هایی بر عرضه محصولاتی نظیر فولاد و آلومینیوم در زمستان عملی شود.

سکوی پرتاب بورس به قله

اجرای عملی این سیاست در کنار استمرار تقاضای قدرتمند چینی ها می تواند سطوح مناسب قیمت فعلی کالاها را حفظ کند. مساله ای که اعتماد سرمایه گذاران جهت ورود به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را زیاد کردن می دهد.

۱- احتمال زیاد کردن قیمت بهره در آمریکا: در این راستا صورت جلسه فدرال رزرو این عنوان را تایید می کند که احتمالا زیاد کردن قیمت بهره تا آخر سال ۲۰۱۷ صورت گیرد. ضمن اینکه زمزمه های جایگزینی جنت یلن، مدیر فدرال رزرو آمریکا انتظارات از زیاد کردن قیمت بهره را تقویت کرده است.

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست بعد از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش های ۶

۲- برنامه ترامپ جهت کم کردن مالیات: کم شدن قیمت مالیات نیز که از حدود ۸ ماه پیش با بحث «تورم ترامپی» مطرح شد، سیاست های آمریکا را به سمت زیاد کردن تورم پیش می برد. در این میان اعلام چراغ سبز کم شدن قیمت مالیاتی در هفته گذشته از سوی کنگره، باعث تقویت این عنوان شد. این امر نیز تقویت قیمت و شاخص دلار را به همراه خواهد داشت.

۳- تضعیف نسبی دیگر ارزها: در این میان کم شدن قیمت یورو نیز در چند هفته اخیر رخ داده است که زیاد ناشی از استقلال کاتالونیا از اسپانیا و استمرار سیاست های انبساطی پولی اتحادیه اروپا هست. این عنوان نیز به زیاد کردن شاخص دلار منجر می شود.

سکوی پرتاب بورس به قله

نرخ دلار: از سوی دیگر بازار ارز در پاییز با تقاضای فصلی مربوط به تقاضای سفر و تسویه حساب آخر سال میلادی همراه هست. در این شرایط اگر سرکوب تقاضا صورت نگیرد و قیمت دلار واقعی متناسب با عرضه و تقاضای واقعی نوسان کند، می توان به اصلاح عملکرد بخش مهمی از شرکت های بورسی امیدوار بود.نرخ سود: کم شدن قیمت سود نیز از دیگر محرک های بازار قلمداد می شود؛ در حال حاضر به تدریج شاهد کم شدن قیمت سود در بازار بدهی هستیم.

به طوری که رصد قیمت سود «سخاب» در مقایسه با آخرهای سال ۹۵، کم کردن چشمگیری نشان می دهد. در حالی قیمت این اوراق در آن وقت در محدوده ۲۶ تا ۲۷ درصد در نوسان بود که اکنون به محدوده ۱۵ تا ۱۷ درصدی کم کردن یافته هست. چنانچه روند مزبور در قیمت سپرده های بانکی نیز محقق شود، به تدریج شاهد انتقال نقدینگی از سمت بانک به بازار سرمایه خواهیم بود. این عنوان با توجه به اینکه نسبت P/ E بعضی شرکت های فعال در بورس که در محدوده ۴ قرار دارد، بسیار جالب خواهد بود. در صورت تحقق این محرک ها می توان انتظار جهت رسیدن به قله تاریخی بورس یعنی محدوده ۸۹هزار و۵۰۰ واحد را داشت.

در بازار دیروز چه خبر بود؟

طی روزهای اخیر شاهد انتشار بعضی گزارش های عملکرد ۶ ماهه از سوی شرکت های بزرگ فلزی بودیم. در این میان گزارش بعضی از این شرکت ها در نیمه نخست سال از انتظارات موجود نیز بالاتر رفت و پوشش های سود قابل توجه همراه با تعدیل های مثبت سودآوری ارائه کردند. این امر چشم انداز روشنی را پیش روی بازار قرار داد.بررسی روند معاملات روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که رشد شاخص کل تحت تاثیر تعدیل مثبت شرکت های فلزی از جمله فولاد مبارکه رخ داد؛ در حالی انتظار جهت ارائه گزارش های مطلوب از سوی صنایع متفاوت وجود داشت که این عنوان با پیشتازی گروه فلزات اساسی و در صدر آن تعدیل مثبت ۷۸ درصدی «فولاد» و ۶۰ درصدی «هرمز» اتفاق افتاد. در جریان معاملات دیروز بعد از بازگشایی سریع نماد «فولاد» شاهد رشد شاخص سهام بودیم.

این امر نه تنها دلگرمی به تحقق وعده بازگشایی سریع نمادهای متوقف از سوی شرکت بورس را ایجاد کرد، بلکه دیگر نمادهای بازار نیز تحت تاثیر این روند با حجم قابل توجهی از خرید همراه شدند. از ابتدای امسال تا کنون در سایت تحلیلی «دنیای بورس» به پتانسیل قابل توجه سودآوری این صنعت به خاص «فولاد» اشاره شده است بود.

رشد قیمت های جهانی فلزات و همچنین زیاد کردن قیمت دلار، بااهمیت ترین عوامل حمایتی از سهام این شرکت ها ارزیابی می شد. به نظر می رسد همچنان باید به ادامه رشد سودآوری این شرکت، در صورتی که اوضاع قیمت دلار در بازار داخل و همچنین بازار جهانی فولاد در مسیر صعودی باشد، امیدوار بود. در مجموع شاخص سهام دیروز با پیشتازی گروه های فلزی- معدنی، پالایشی و پتروشیمی موفق به عبور از کانال ۸۶ هزار واحدی شد. ضمن اینکه چهار صنعت مزبور بیشترین ارزش معاملات روز گذشته را نیز به خود تخصیص داده شده است دادند. در مجموع ارزش خرد معاملات بورس با جابه جا یی بیش از ۶۱۵ میلیون سهم به ۱۴۷میلیارد تومان رسید. حدود ۶۲ درصد از ارزش این معاملات در اختیار چهار صنعت فلزات اساسی، پالایشی، پتروشیمی و کانه های فلزی بود.

حرکت بازار بر مسیر تحلیل

از آخرهای هفته گذشته شاهد گزارش های عملکرد ۶ ماهه فراتر از انتظار سهامداران در گروه فلزات اساسی هستیم. در تازه ترین گزارش های این گروه روز گذشته نیز شاهد انتشار گزارش ۶ ماهه توسعه معادن روی کشور عزیزمان ایران بودیم. بر این اساس «کروی» سود هر سهم خود را با تعدیل مثبت حدود ۶۳ درصدی به ۳۱۲ ریال زیاد کردن داد. ضمن اینکه در نیمه نخست سال موفق به تحقق ۹۴ ریالی معادل ۳۰ درصد از این بودجه خود شد. در این میان توصیه قابل توجه عدم بیش واکنشی بازار و فعالان به این تعدیل های سنگین بود؛ به نظر می رسد بازار به یک پختگی و حرکت بر مدار تحلیل رسیده و دیگر مانند گذشته تصویر العمل هایی هیجانی را کمتر تجربه می کند. در این صورت با رفتاری منطقی از افزایش ناگهانی و در ادامه کم کردن بی وقفه جلوگیری می شود و معاملات در روندی منطقی حرکت می کند. این توصیه بیانگر آن است که هنوز ظرفیت جهت تجربه رونق پایدار در بورس وجود دارد.

بررسی صنایع مورد اقبال دیروز

گروه های پالایشی و پتروشیمی از دیگر صنایع مورد توجه در بازار دیروز بودند. به طوری که پالایشی ها در معاملات روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل داشتند. در صدر این نمادها «شتران»، «شبندر» و «شپنا» قرار داشتند.انتظار جهت تعدیل مثبت این گروه ها بااهمیت ترین علت این رویکرد بود. به نظر می رسد رشد قیمت ارز مبادله ای که به زیاد کردن حاشیه سود این شرکت ها منجر می شود، عامل استقبال سهامداران از سهام زیر مجموعه این گروه بوده است.

انتظار جهت انتشار گزارش های این گروه بسیار زیاد هست. البته ممکن است تب تند پالایشی ها با توجه به اینکه این شرکت ها همواره در ارائه اطلاعات تاخیر دارند، در روزهای آتی فروکش کند. این امر باعث ایجاد تعادل در صنعت مزبور خواهد شد. بررسی معاملات پتروشیمی ها نیز نشان می دهد که این گروه هم با اقبال ازسوی معامله گران همراه شدند. به طوری که در مجموع ارزش معاملات این گروه به حدود ۱۵ میلیارد تومان رسید. رشد قیمت نمادهای متانول ساز و اوره ساز مانند «شپدیس» و «شفن» بیشترین نقش را در فضای مثبت گروه پتروشیمی داشتند.

تحقق وعده شرکت بورس

سازمان بورس اخیرا دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها در کمتر از ۹۰ دقیقه را ابلاغ کرد و در بازگشایی نماد فولاد مبارکه این عنوان را تحقق بخشید. بعد از تعدیل مثبت در دو نماد فولادی یعنی فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان، مطابق قوانین باید نماد معاملاتی این شرکت ها متوقف شود. این توقف در جریان روز گذشته صورت گرفت. هر چند نماد «هرمز» همچنان متوقف بود و بازگشایی نشد، ولی «فولاد» با ۶/ ۶ درصد نوسان مثبت به گردونه معاملات بازگشت و توقف آن به حدود یک ساعت رسید. این امر به ایجاد تعادل در بازار انجامید و در نهایت فولاد مبارکه با معامله بیش از ۱۱۱ میلیون سهم به ارزش ۲۵ میلیارد تومان به عنوان پرمعامله ترین نماد دیروز آشنا شد.

پس از نقدهای بسیاری که به توقف طولانی مدت نمادها در سال گذشته به شرکت بورس وارد شد، دستورالعملی درخصوص مدت وقت توقف نمادها تنظیم شده است هست. اجرای این دستورالعمل درجریان روز گذشته اقدامی بسیار مثبت بود. به این ترتیب امید می رود در ادامه این روند استمرار یابد. از دیگر نکاتی که در شرایط کنونی باید به آن توجه زیادی شود، عرضه های اولیه در بورس و فرابورس هست. این عرضه ها از آخرهای تابستان پرشتاب بود. عر ضه های اولیه در هفته های اخیر بازاری بسیار جالب را جهت ورود سرمایه گذاران تازه به بورس ایجاد کرد.

«دنیای اقتصاد» به دفعات به بررسی فوایدی که عرضه اولیه جهت بازار سهام دارد، پرداخته هست. بر خلاف عقیده بعضی فعالان درخصوص اینکه عرضه سهام تازه در بورس نقدینگی را از دیگر نمادها به سمت خود می کشد، ولی در واقع این عنوان گسترش عرضی بازار را به دنبال خواهد داشت. در این صورت چرخش نقدینگی در بازار و ورود پول تازه را شاهد خواهیم بود. البته به نظر می رسد مسوولان شرکت بورس نیز به این نتیجه رسیده اند که عرضه های اولیه موضوعی مثبت جهت بازار خواهد بود. بر همین اساس به احتمال زیاد در هفته جاری دو عرضه اولیه را شاهد خواهیم بود؛ عرضه ۱۰ درصدی سهام «نفت و گاز پرشیا» که در هفته گذشته اقدام به برگزاری جلسه معارفه با حضور مدیران خود کرد و با ارسال گزارش های تکمیلی درخصوص عملکرد ۶ ماهه و همچنین آینده نگری سود حسابرسی نشده جهت نیمه نخست سال، در آستانه ورود به بازار قرار گرفت.

افزون بر این امروز نیز شاهد جلسه معارفه شرکت تامین سرمایه امید خواهیم بود. «امید» به عنوان نخستین شرکت تامین سرمایه شاهد عرضه اولیه سهام خود خواهد بود. «امید» در آخرین اطلاعات ارسالی خود بر سایت کدال اقدام به انتشار گزارش عملکرد صورت های مالی و آینده نگری درآمد ۹ ماهه خود کرده است.

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs